6os Εθνικός Διαγωνισμός Χορού DANCE ARTSCOMPETITION O απόλυτος χορευτικός διαγωνισμός «Dance Arts Competition» έρχεται για ακόμη μια χρονιά στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά! Μουσική, απλά αλλά και πανέμορφα κοστούμια θα δώσουν στην σκηνή την λάμψη που κάθε χορευτής ονειρεύεται. Και το αποτέλεσμα θα φανεί στο χειροκρότημα. Ο 6os Εθνικός Διαγωνισμός Χορού DANCE ARTSCOMPETITION απευθύνετε σε ερασιτέχνες αλλά και επαγγελματίες χορευτές . Κλείστε άμεσα θέση για μια εμπειρία ζωής! Λαμπερές παρουσίες on stage διεκδικούν κι φέτος μια θέση στον μεγάλο τελικό που θα γίνει στο κόσμημα του Πειραιά, το Δημοτικό θέατρο. Εκεί μικροί και μεγάλοι θα ζήσουν την μοναδική αυτή χορευτική εμπειρία. Και φέτος θα υπάρξουν βραβεία που θα συζητηθούν. Περισσότερες λεπτομέρειες σύντομα. ΕΠΙΤΡΟΠΗ Τα ονόματα της επιτροπής θα ανακοινωθούν τέλη Μαΐου. Η προετοιμασία των χορευτών στο να λάβουν μέρος σε έναν διαγωνισμό τους δίνει την ευκαιρία να δουλέψουν σε πιο εντατικούς ρυθμούς με αποτέλεσμα την πρόοδο τους τόσο τεχνικά όσο και εκφραστικά. Οι ηλικίες των διαγωνιζομένων ξεκινάνε από 7 ετών. Τα είδη χορού με τα οποία θα μπορούν να λάβουν μέρος είναι: Μπαλέτο, Σύγχρονο, Νεοκλασικό Τζαζ- modern theater, Φλαμένκο, Hip – Hop . Οι κατηγορίες χωρίζονται σε solo, duets, ομαδικό. Οι φόρμες συμμετοχών καθώς και το κόστος συμμετοχής θα πρέπει να αποσταλούν το αργότερο μέχρι και τις 15 ΙOYNIOY. ΌΡΟΙ Οι συμμετέχοντες διαγωνίζονται και στο μάθημα και στην σκηνή. Θα κριθεί τόσο η εκπαιδευτική τους ικανότητα καθώς και η καλλιτεχνική τους Μπαλέτο 7-9 ετών (junior) ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ 10-12 ετών (first level) VARIATION – DEMI POINES 13-15 ετών (second level) VARIATION 16-18 ετών (pro – professional) VARIATION 18 ετών & άνω (professional) VARIATION Νεοκλασικό 13-15 ετών (senior) 16-18 ετών (pro – professional) 18 ετών & άνω (professional) Σύγχρονο 10-13 ετών 14-17 ετών 18 ετών & άνω Free style 7 - 9 ετών 10-13 ετών 14-17 ετών 18 ετών & άνω Κάρακτερ 8 - 10 ετών 10 - 13 ετών 14 - 17 ετών 18 ετών & άνω Jazz / Modern Theatre 7 - 10 ετών 11 - 14 ετών 15 - 18 ετών 18 ετών & άνω Φλαμένκο / Hip – Hop 9-12 ετών 13-17ετών 18 ετών & άνω 9-17 ετών (pro – professional) 18 ετών & άνω (professional) SOLO maximum 2΄:00΄΄ DUETS maximum 3’:00΄΄ ΟΜΑΔΙΚΟ μέχρι 5 άτομα maximum 4΄:00΄΄ ΟΜΑΔΙΚΟ άνω των 5 ατόμων maximum 5΄:00΄΄ *στην περίπτωση variation ο χρόνος είναι αναλόγως την διάρκειας της. * στο ομαδικό η κατηγορία στην οποία διαγωνίζεστε είναι ο μέσος όρος των ηλικιών των χορευτών. *κάθε διαγωνιζόμενος μπορεί να λάβει μέρος μέχρι και σε δύο χορογραφίες ανά κατηγορία. Κόστος συμμετοχής SOLO: 70€ DUETS: 120€ ΟΜΑΔΙΚΟ: από 3-5 χορευτές 50€ έκαστος από 6-10 χορευτές 40€ έκαστος από 10 & άνω χορευτές 30€ έκαστος Οι μουσικές θα πρέπει να αποσταλούν σε ηλεκτρονική μορφή. Mp3 με wetransfer Θα πρέπει να αποσταλούν το αργότερο έως τα μέσα Ιουνίου στο email: danceartscompetition@gmail.com ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Η βαθμολόγηση των χορευτών θα γίνει με κλίμακα του 10. Η αξιολόγηση τους θα χωρίζετε σε τρείς βαθμολογίες (τεχνική, έκφραση, μουσικότητα). Ο μέσος όρος των τριών θα αποτελεί την τελική βαθμολόγηση. ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ Μπαλέτο Junior: Κορίτσια /ροζ κορμάκι, σωμών καλσόν, σωμών παπούτσια. Αγόρια / κολάν (όχι μαύρο), t-shirt λευκό, μαύρα παπούτσια. Σε όλες τις άλλες κατηγορίες που έχουν variation θα πρέπει οι χορευτές να φοράνε το ανάλογο κουστούμι του ρόλου. Σύγχρονο Κορμάκι , καλσόν κομμένο ή κολάν Όσοι συμμετέχοντες επιθυμούν μπορούν να εμφανιστούν με κουστούμια. Σε όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες η επιλογή είναι ελεύθερη. ΒΡΑΒΕΙΑ 1o βραβείο (βαθμολογία από 9,5-10) 2ο βραβείο (βαθμολογία από 8,5-9,4) 3ο βραβείο (βαθμολογία από 7,5-8,4) Έπαινος (βαθμολογία από 6,5- 7,4) Περισσότερα εδώ https://www.danceartscompetition.org/?m=1